Sociální sítě

Tři čtvrtiny Evropanů se domnívají, že odhalování osobních údajů na sociálních sítích je ve stále větší míře součástí moderního života. Při jejich používání však také hrozí, že si naše osobní informace, fotografie a komentáře prohlédne více lidí, než si uvědomujeme. V některých případech to může mít finanční či psychologické důsledky a také tím může utrpět naše pověst.

NEJLEPŠÍ JE PREVENCE - PAMATUJTE: Jakákoliv zveřejněná informace – text, fotka, video – na internetu může „žít“ navždy. Vzhledem k existenci nejrůznějších internetových archivů jednou uveřejněný obsah nezmizí ani poté, co se aktuální podoba stránky změní. Nemluvě o tom, že informace lze prakticky libovolně kopírovat na další místa.

Kyberšikana - u kyberšikany se útočník schová za počítač a může ubližovat všem - během dne nebo i hodiny dokáže ublížit tak, že jeho oběť skončí s psychickými poruchami nebo myšlenkami na sebevraždu. V tomto případě je potřeba jednat velmi rychle, zvlášť pokud se jedná o děti!

 

On-line dědictví

Prakticky nikdo nemyslí na to, co se stane s jeho internetovými daty poté, co zemře.

Postoje Evropanů k ochraně osobních údajů (Zvláštní průzkum Eurobarometru č. 359 Attitudes on Data Protection and Electronic Identity in the European Union červen 2011)

  • 74 % Evropanů považuje odhalování osobních informací ve stále větší míře za součást moderního života.
  • Hlavním důvodem k neopatrnému odhalování informací je neomezený přístup k internetu. To se týká jak uživatelů sociálních sítí a stránek pro sdílení dat (61 %), tak lidí, kteří na internetu nakupují (79 %).
  • Při registraci na sociální síti nebo registraci za účelem využití internetové služby zná více než polovina uživatelů internetu (54 %) podmínky sběru údajů a ví, k čemu budou jejich údaje dále využívány.
  • Jen o něco více než čtvrtina uživatelů sociálních sítí (26 %) a dokonce ještě méně lidí, kteří nakupují na internetu (18 %), má pocit, že mají své údaje zcela pod kontrolou.

Právo být zapomenut

Nová pravidla, která by měla platit ve všech 27 zemích EU, navrhla eurokomisařka Viviane Redingová. Zákony dávají uživatelům více práv a jedním z nejzmiňovanějších je třeba tzv. "právo být zapomenut". Internetové firmy by na jeho základě musely vymazat osobní data či fotografie těch uživatelů, kteří to budou požadovat. Pokud si již nepřejete, aby vaše osobní údaje byly zpracovávány, a pokud neexistuje žádný legitimní důvod k tomu, aby je daná organizace uchovávala, musí být z jejího systému odstraněny. Místo toho, abyste museli dokazovat, že již není nutné, aby vaše údaje byly shromažďovány, musí správci údajů dokázat, že vaše údaje nadále potřebují. Za porušení pravidel by firmám podle představ komise hrozily sankce do výše milionu eur nebo až dvou procent jejich ročního obratu. Jak a kdy tento zákon bude schválen či začne platit se dosud neví. Každý se nyní o svoji on-line reputaci musí postarat sám a pečlivě zvažovat, co na sebe prozradí a co ne.

Články a zajímavosti

Šest základních rysů krize

Šest základních rysů krize firma (případně osoba) má často o problému méně informací než protistrana velký zájem veřejnosti a médií o daný problém překvapivost situace překotný a rychlý...
Celý článek

Falešné recenze očima psychologa

Poslední desítky let nás vytrénovaly k tomu, abychom nevěřili reklamě. Výzkum za výzkumem potvrzuje, že lidé věří reklamním sdělením čím dál tím méně. Zato zkušenosti spotřebitelů ve formě...
Celý článek