www.denik.cz - Přibližně každé třetí dítě v Česku má zkušenost s kyberšikanou

Brno – Zhruba každé třetí dítě v ČR má podle odborníků zkušenost s takzvanou kyberšikanou, tedy výhrůžkami, vydíráním, ponižováním či jinou formou nenávistného projevu na internetu. Z těchto případů se daří odhalit pouhý zlomek, často jen náhodou. V boji proti ní mohou nejvíce pomoci rodiče tím, že budou více dohlížet na to, s kým je jejich dítě na webu či sociálních sítích v kontaktu, řekl ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán.

 

Poukázal na britskou nadnárodní studii nazvanou EU Kids Online, která byla zveřejněna v listopadu. Vyplývá z ní, že v zemích unie se letos v meziročním srovnání téměř zdvojnásobilo riziko kyberšikany a také nenávistných projevů.

Například na jižní Moravě loni policie odhalila tři případy kyberšikany. Podle Kapitána jde ale o pouhou „špičku ledovce", protože těchto případů je mnohem více. Například na dnešní brněnské konferenci věnované ochraně dětí před kyberšikanou, byl zmíněn případ dívky, která v deseti letech poskytla prostřednictvím internetu svému kamarádovi fotografii svých nohou. Ten ji ale zneužil; snímek zveřejnil s tím, že dívku urážel, zesměšňovat, tvrdil, že ráda olizuje nohy jiným.

„Čtyři roky mělo z této věci dítě trauma. Pachatel nebyl vzhledem ke svému nízkému věku potrestán," uvedl Kapitán. Podle něj případ dokládá, že rodiče musí mít kontrolu nad tím, co jejich dítě na internetu dělá a s kým se stýká. Upozornil na to, že poskytnutí citlivých osobních údajů či snímků, třeba tzv. selfie, může vést k mnoha problémům.

V ČR je podle Kapitána hned několik projektů, které před kyberšikanou varují. Zdůraznil, že přesnější statistiky k tomuto tématu sice chybí, je však zřejmé, že kyberšikana je stále větším problémem. Rodič nemusí detailně dítěti kontrolovat počítač, stačí jen, aby jej o věci poučil, mluvil s ním o tématu a třeba zakázal uzamknout si počítač či mobilní telefon heslem, uvedl Kapitán. „Již jen pouhé vědomí toho, že rodič si věci může zkontrolovat, může být dostatečnou prevencí," dodal ředitel.

Autor: ČTK

více zde: www.denik.cz/z_domova/priblizne-kazde-treti-dite-v-cesku-ma-zkusenost-s-kybersikanou-20141121.html