Producenta spojoval s podsvětím. Za pomluvu zaplatí Google miliony

SYDNEY - Vyhledávač Google musí zaplatit 200 tisíc australských dolarů (čtyři miliony korun) odškodného za pomluvu a poškození pověsti. Prohrál soud s hudebním producentem Miloradem Trkuljou, jehož jméno bylo na vyhledávači spojeno s melbournským podsvětím.

Trkulja byl v roce 2004 postřelen v melbournské restauraci. Pachatelé, kteří byli podle všeho nájemní vrazi, nebyli nikdy dopadeni.

Producent obvinil Google, že při zadání jeho jména ho vyhledávač spojoval s největšími gangstery v Melbourne včetně hlavy organizovaného zločinu Tonyho Mokbela.

Zástupci vyhledávače u soudu ve Victorii firmu hájili tím, že Google bez jakýchkoli postranních úmyslů pouze vyvěšuje materiál publikovaný někým jiným. Napadli také Trkuljovo tvrzení o hanlivém obsahu materiálu.

Poškození pověsti

Soudce David Beach nařídil vyplatit odškodné. Srovnal Google s prodejci novin nebo s knihovnami, na něž zákon o pomluvě v některých případech pohlíží stejně jako na vydavatele.

"Goggle Inc. lze srovnat s prodejcem novin, který prodává noviny obsahující pomlouvačný článek," řekl. Google navíc nestáhl inkriminovaný obsah, ani když se na něj v roce 2009 se žádostí obrátili Trkuljovi advokáti.

Dvaašedesátiletý Trkulja ale tvrdil, že jeho profese je založena na dobré pověsti a ta byla hanobícím materiálem vážně poškozena. Soudil se už z téhož důvodu se serverem Yahoo, který mu musel po procesu zaplatit v přepočtu 4,7 milionu korun.

 
Lidovky.cz, ČTK

Zdroj: https://byznys.lidovky.cz/google-prohral-v-australii-soud-v-nemz-byl-obvinen-za-pomluvu-puw-/firmy-trhy.aspx?c=A121112_094131_firmy-trhy_ziz