Pomluva - trestný čin

Lessyho dostihl komunistický paragraf. Letos už je osmdesátý obviněný
PRAHA - Kvůli obvinění z pomluvy bylo za první polovinu letošního roku stíháno už 79 osob. Pořadové číslo 80 nese obvinění Petra Lessyho, který kvůli němu přišel o křeslo policejního prezidenta. Přitom podle odborníků měl být trestný čin pomluvy už dávno zrušen. Jde podle nich o paragraf s podpisem komunistického práva.

I proto experti na právo míní, že by se případy nactiutrhání měly řešit v občanskoprávních sporech. Přesto pomluva v trestním zákoníku navzdory snaze některých poslanců zůstává. A co víc, paragrafu se využívá rok od roku více.

Jen v tom minulém bylo kvůli obvinění z pomluvy stíháno 142 osob, za letošních prvních šest měsíců policie vepsala do statistik 79 případů, obvinění Lessyho je zatím posledním evidovaným případem. Lessy se ale hodlá bránit, proti obvinění se chystá podat stížnost a věří, že bude obvinění zproštěn.

Pokud by neuspěl, nebyl by zdaleka prvním. Ve statistikách ministerstva spravedlnosti se poslední čísla týkají roku 2010 - tehdy bylo za pomluvu odsouzeno 40 osob. Většina z nich odcházela od soudu s podmínkou, i když maximální sazba jsou až dva roky za mřížemi. Počet odsouzených v minulém roce zatím ve statistikách chybí.

  1994 2000 2008 2009 2010 2011 1. pol. 2012
stíháno osob 0 0 37 40 36 142 79
odsouzeno 0 0 15 11 40 ? ?

(pozn. čísla kolonce odsouzeno mohou zahrnovat i případy z let minulých)

Kulisy pro odvolání Lessyho poskytly jeho výroky na adresu Jaroslava Vaňka, nyní náměstka policejní správy Zlínského kraje. Před rokem Lessy řekl, že Vaněk v době, kdy velel policii v Brně, čelil řadě udání. Podle Lessyho je ale zametl pod koberec šéf tamní policejní inspekce Rudolf Setvák. Jeho jméno je navíc spojeno s Toflovým gangem. Případ nyní znovu otevřela Generální inspekce bezpečnostních sborů, která ho už jednou odložila.

Během střetů také Kubice Lessyho několikrát veřejně vyzval k odchodu. Lessy zase na oplátku vyčítal Kubicemu, že chce šetřit až moc a do ministra se několikrát ostře pustil i v médiích.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/lessyho-dostihl-komunisticky-paragraf-tykajici-se-pomluvy-letos-uz-je-osmdesaty-gi2-/zpravy-domov.aspx?c=A120829_225450_ln_domov_kim