Google vs. Evropská komise Nová ochrana osobních údajů není v souladu s unijními zákony

Londýn – Chystaná změna pravidel pro ochranu soukromí, kterou chystá zavést americká společnost Google, je podle evropských úřadů na ochranu osobních údajů v rozporu s unijními zákony. Vyplývá to z vyjádření komisařky Evropské unie pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingové. Proti novým pravidlům už se ohradil francouzský úřad CNIL, který americkou firmu informoval, že bude dopady zkoumat na celoevropské úrovni.

Google v lednu oznámil, že zjednodušuje pravidla ochrany soukromí. Hodlá sjednotit asi 60 různých směrnic do jedné, která se bude vztahovat na všechny služby, které nabízí. Týkat se to bude například služby YouTube, e-mailového účtu Gmail i sociální sítě Google+. Uživatelé přitom nemají možnost nová pravidla odmítnout, pokud chtějí služby Google nadále používat. 

Podle Redingové už úřady v jednotlivých evropských zemích požádaly úřad z Francie, aby nová pravidla analyzoval. "A došly k závěru, že mají vážné obavy, že ta pravidla nejsou v souladu s evropským právem a že nejsou aplikována pravidla transparentnosti," řekla v rozhovoru pro britskou rozhlasovou stanici BBC Redingová.

Na dotaz, v čem konkrétně nová pravidla ochrany soukromí, s nimiž Google přichází, porušují unijní právo, Redingová odpověděla: "V mnoha ohledech. Jedním z nich je, že to nikdo nekonzultoval. Není to v souladu s pravidly transparentnosti a znamená to využití osobních údajů soukromých osob, aby ta data byla předávána třetím stranám. S tím však uživatelé nevyslovili souhlas," řekla.   

Google už dříve na svůj blog umístil zprávu, ve které svou novou politiku ochrany soukromí obhajuje. Vedly ho k tomu právě četné komentáře. "Naše politika ochrany soukromí je teď mnohem srozumitelnější," poznamenal Google. "Zahrnuli jsme klíčové součásti z více než 60 oznámení k jednotlivým produktům do hlavního textu Google Privacy Policy," uvedl na svém blogu podnik.

zdroj: www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/166562-nova-ochrana-osobnich-udaju-neni-v-souladu-s-unijnimi-zakony/