Kyberšikana

Základní rozdíl mezi klasickou šikanou a kyberšikanou spočívá v tom, že u šikany zná oběť útočníka. U kyberšikany je útočník naprosto anonymní a ještě navíc může v kybersvětě měnit svou identitu –  posílat anonymní SMS z internetu, útočit přes počítač, mobil, tablet atp. Až 40% obětí kyberšikany se nedozví, kdo je šikanoval. Navíc sdělit něco přes internet je mnohem jednodušší, než říct to druhému do očí.

Především mladí útočníci ke kyberšikaně potřebují publikum - chlubí se na Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítích, vkládají urážlivá videa na youtube.com, zakládají blogy atp.

Kyberšikana je špatně odhalitelná!

Chybí průvodní jevy šikany typu: rozthané oblečení, poztrácené nebo rozbité věci a podobně. V tom je kyberšikana záludnější a díky využití rychlosti internetu může být její dopad i daleko rychlejší! Sledujte své dítě, co dělá, jak se chová a s kým na internetu komunikuje. Prověřte vše  dřív, než bude pozdě! Sledujte, zda není nezvykle zamlklé, nezhoršily se mu známky ve škole, neuzavírá se do sebe atp.

Děti i dospělí  čelí na internetu mnohem horším útokům než v reálném životě. Útočníci se totiž cítí být v bezpečí anonymity a dovolí si mnohem víc. Braňte se včas!